Potrącenie zwierzęcia na drodze

07/11/2016

Widok potrąconego zwierzęcia przy drodze niestety nie jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Według danych publikowanych przez WWF Polska w przeciągu ostatnich 10 lat w Polsce doszło do ponad 125 tysięcy zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Dane te jednak mogą być poważnie zaniżone, gdyż szacuje się, że jedynie co czwarty kierowca zgłasza takie zdarzenie odpowiednim służbom*.


Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/andrzejj/domains/kancelariakarna.pl/public_html/wp-content/themes/wp-framework/single.php on line 24

Tymczasem przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie pozostawiają żadnych wątpliwości w tym zakresie. Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zwierząt każdy kierowca pojazdu mechanicznego, który potrącił zwierzę jest zobowiązany do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia odpowiedniej służby. Jakkolwiek ustawa mówi, iż obowiązku tego należy dopełnić w miarę możliwości, to należy mieć na względzie, że będzie to oceniane w kontekście tego, że na ogół mamy do dyspozycji telefon komórkowy, za pomocą którego możemy wezwać weterynarza lub zawiadomić odpowiednie służby, które go sprowadzą. Legalne pozostawienie potrąconego zwierzęcia na drodze będzie więc dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach, np. kiedy zwierzę już nie żyje i nie możemy mu w żaden realny sposób udzielić pomocy. Nawet jednak i w takim przypadku należy o fakcie potrącenia zawiadomić właściwe służby. Może to być np. Policja , Straż Miejska czy Służba Leśna. Należy pamiętać, że niedopełnienie obowiązków przewidzianych w art. 25 ustawy o ochronie zwierząt podlega karze aresztu do 30 dni albo grzywny do 5.000 zł. Dodatkowo sprawca może zostać zobowiązany do uiszczenia nawiązki w wysokości do 1.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.

Oczywiście zalecanym remedium jest zapobieganie kolizjom drogowym z udziałem zwierząt. Pamiętajmy, że potrącenie zwierzęcia może się wiązać z cierpieniem lub śmiercią nie tylko jego samego. Według policyjnych statystyk w 2015 r. w wyniku wypadków na drodze spowodowanych najechaniem na zwierzę zginęło aż 10 osób, a rannych zostało 265. Wzmożona ostrożność zalecana jest więc nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo naszych czworonożnych przyjaciół, ale również osób, z którymi podróżujemy. Zachęcamy więc do zapoznania się ze specjalnie przygotowanym dla kierowców poradnikiem w tym zakresie, który publikuje WWF Polska na swojej stronie internetowej: http://zwolnij.wwf.pl/12,Poradnik-dla-kierowcow.html . Znajdziemy tam nie tylko praktyczne porady odnośnie tego, jak uniknąć wypadku, ale również informacje co zrobić, kiedy do takiego już dojdzie (co niestety jest przecież możliwe, nawet przy zachowaniu należytej staranności przez kierowcę).

* http://zwolnij.wwf.pl/9,Statystyki.html

powrót