Jak długo można przesiedzieć w areszcie?

03/09/2016

Osoby nagle pozbawione wolności w wyniku tymczasowego aresztowania oraz ich bliskich niewątpliwie nurtuje kluczowe pytanie – jak długo stan taki może się utrzymywać?


Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/andrzejj/domains/kancelariakarna.pl/public_html/wp-content/themes/wp-framework/single.php on line 24

Pierwszym dokumentem, który powinien nam udzielić odpowiedzi na to pytanie jest postanowienie sądu, na mocy którego tymczasowy areszt w ogóle zastosowano. To sąd decyduje bowiem o tym na jak długo niezbędne jest przetrzymanie danej osoby w areszcie. Oczywiście nie może w tym zakresie orzekać całkowicie dobrowolnie.

Pierwsze postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu w sprawie nie może określać jego terminu na czas dłuższy niż 3 miesiące. Potem jednak istnieje możliwość (z której sądy korzystają) przedłużenia tego okresu – łącznie nawet do dwóch lat.

To jednak pozornie tylko wyznacza granicę czasu spędzonego w areszcie. Przepisy przewidują bowiem, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach areszt może być przedłużany bez ograniczeń czasowych. Do tych szczególnie uzasadnionych przypadków należą takie okoliczności, jak: zawieszenie postępowania, ustalanie lub potwierdzanie tożsamości oskarżonego, wykonywanie czynności dowodowych w sprawie o szczególnej zawiłości (niestety przesłanka taka bywa pojmowana dość szeroko) lub wykonywanie czynności poza granicami kraju, a także jeżeli oskarżony celowo przewleka postępowanie.

Teoretycznie więc tymczasowy areszt może być (i niestety bywa) stosowany nawet latami. Warto jednak wiedzieć, że instytucja ta może być (i również bywa) nadużywana. Stąd też jeżeli nie jesteśmy przekonani co do słuszności stosowania lub dalszego przedłużania tymczasowego aresztu warto zweryfikować, czy aby na pewno zachodzą wszelkie przesłanki do jego stosowania. Środkiem, który pozwala nam na podważenie nieprawidłowej decyzji sądu w tym zakresie jest zażalenie. Jako, że tymczasowy areszt jest środkiem niewątpliwie długotrwałym i dolegliwym – warto każdorazowo sprawdzić, czy wydane w tym przedmiocie postanowienie rzeczywiście ma swoje podstawy faktyczne oraz prawne. Pamiętajmy, że tymczasowy areszt jest środkiem kierowanym wobec osób jeszcze nie skazanych – nie ma zatem powodów dla przyjmowania biernej postawy wobec jego orzeczenia, jeżeli nie było ku niemu racjonalnych i zgodnych z prawem przesłanek.

powrót