Czy ukarany za wykroczenie trafia do Krajowego Rejestru Karnego?

04/10/2016

Bywają sytuacje i zawody, które wymagają od nas wykazania tzw. czystej kartoteki w rejestrze karnym. Mówiąc bardziej fachowo – złożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (w skrócie mówimy – KRK). Takiego zaświadczenia może od nas zażądać na przykład pracodawca, jeżeli ubiegamy się o pracę wymagającą niekaralności lub braku orzeczenia zakazu jej wykonywania.


Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/andrzejj/domains/kancelariakarna.pl/public_html/wp-content/themes/wp-framework/single.php on line 24

Równocześnie nierzadkie są sytuacje, w których zostajemy ukarani za czyny zabronione o  mniejszym ciężarze gatunkowym, czyli tzw. wykroczenia. Wykroczeniem jest np. przekroczenie prędkości, zaśmiecenie trawnika, niezgłoszenie urodzenia dziecka, nieuprawnione naklejenie plakatu, a nawet wysłanie maila reklamowego bez zgody odbiorcy. Jeżeli za tego rodzaju przewinienia nie zostaniemy ukarani mandatem (bo np. go nie przyjmiemy) może dojść do sytuacji, w której zostaniemy ukarani na mocy późniejszego wyroku sądu. Osoba, która otrzymuje dokument oznaczony „Wyrok w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej” opatrzony godłem państwowym oraz informacją o wymierzonej karze niewątpliwie może mieć wątpliwości, czy w takiej sytuacji nadal jest traktowana jako osoba nienotowana w KRK.

Otóż w znakomitej większości przypadków ukaranie za wykroczenie w żadnym razie nie pociąga za sobą wpisu do KRK. Innymi słowy – co do zasady ukaranie za wykroczenie (czy to w drodze mandatu, czy nawet wyroku sądu) nie oznacza, że jesteśmy osobami karanymi za przestępstwo ani nie pociąga za sobą jakiegokolwiek wpisu w KRK. W takim przypadku zaświadczenie z KRK na ogół będzie opatrzone pieczęcią „Nie figuruje w kartotece karnej Krajowego Rejestru Karnego”, co jest równoznaczne z potocznie rozumianą niekaralnością. Taka osoba może spokojnie ubiegać się o stanowiska wymagające niekaralności, jak najbardziej może również składać pisemne oświadczenia, iż nie była karana za przestępstwa (ale już nie wykroczenia).

Wyjątek w tym zakresie jest właściwie tylko jeden – do KRK trafiają osoby, które zostały ukarane za wykroczenie na karę aresztu. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wpisu do KRK w takim przypadku w żadnym razie nie może być mowy o skazaniu za przestępstwo. W przypadku, w którym więc stanowisko, o które będziemy się ubiegać wymaga niekaralności wyłącznie za przestępstwo, to nawet wpis w KRK o ukaraniu za wykroczenie karą aresztu nie pozbawia nas przymiotu osoby niekaranej za przestępstwo.

powrót